POLY PIPE GREEN STRIPE RURAL 2" (50mm) X 100M ROLL RX 50CB2X100
Product ID: 50CB2X100
https://www.irrigationbox.com.au/green-stripe-rx-rural-poly-pipe
Available to order on pricing confirmation
Enquire
Automatic discounts apply for bulk purchases in store:
QTY:1+2+5+
Description
Rural 800 Green Stripe Polyethylene Pipe
The Professional Choice in 100 psi rated CSA grade cold potable water certified poly pipe.
Green Stripe Rural 800 Poly Pipe is manufactured from all virgin, medium duty polyethylene resin.
The addition of carbon black, give this product an excellent UV stability.
Features:
Excellent UV resistance.
Suitable for above and below ground installations.
Manufactured from virgin, pipe grade, medium density polyethylene.
Manufactured to withstand 800 kpa working pressure at 20°C for a design life of 20 years.
Available from 3/4" to 2".